Начало Основна линия Близо 3 процента от населението на България е било на воден режим през 2022 г., загубите на ВиК-сектора са 853 млн. куб. м, съобщи НСИ
9722
Икономика

Близо 3 процента от населението на България е било на воден режим през 2022 г., загубите на ВиК-сектора са 853 млн. куб. м, съобщи НСИ

През 2022 г. 2,78 на сто от населението в страната е било на режим на водоснабдяване поради недостиг на вода (засушаване), предимно сезонен.Данните са от публикацията на Националния статистически институт (НСИ) "Околна среда 2022". В нея е включена информация от статистическите изследвания, свързани с околната среда за периода 2017 - 2022 година.

| 23 Август 2024, 11:15 ч.
Близо 3 процента от населението на България е било на воден режим през 2022 г., загубите на ВиК-сектора са 853 млн. куб. м, съобщи НСИ
Близо 3 процента от населението на България е било на воден режим през 2022 г., загубите на ВиК-сектора са 853 млн. куб. м, съобщи НСИ
Снимка © Владимир Шоков

През 2022 г. 2,78 на сто от населението в страната е било на режим на водоснабдяване поради недостиг на вода (засушаване), предимно сезонен. Най-засегнати са областите Ловеч (24,9 на сто), Търговище (19 на сто), Благоевград (14,8 на сто) и Перник (12,9 на сто).

Пътните произшествия в страната през изминалото денонощие са 19, като в тях няма загинали хора, а 25 души са ранени, съобщиха от Министерството на вътрешните работи (МВР) на сайта си. 

От началото на месеца  инцидентите на пътя са 329, загиналите в тях са 18 души, 439 са ранени, сочат още данните на министерството.

При сравнение с реалните данни за загинали (374) през същия период на 2023 г., се отчитат 58 по-малко загинали участници в движението през 2024 г, посочват още от ведомството.

 

Общини, които имат трайно нерешени проблеми с водоснабдяването, не предлагат водоснабдителни проекти или рехабилитация на водопроводната мрежа. Това заяви служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров по време на изслушване в ресорната парламентарна комисия по темата със засушаването и безводието. По думите му вместо целенасочени проекти местната власт предлага и развива проекти за паркове или спортни съоръжения.

Водните ресурси не се използват правилно, смята също министърът. Той каза, че проблемите с водоснабдяването се дължат и неподдържане на съоръженията. Той не посочи конкретна сума за рехабилитация на цялата ВиК мрежа, като обясни, че тази информация трябва да се даде от регионалното министерство. Димитров обаче увери, че се работи по конкретни краткосрочни мерки, които да дадат бърз резултат в борбата с безводието. Всяка мярка се актуализира и остойностя

От регистрираните 99 броя свлачища на територията на област Перник седем се намират в близост и над речни корита и дерета. Това каза инж. Мина Канариева, управител на "Геозащита Перник" ЕООД, на заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия. 

"Направихме справка и открихме, че два броя от тях са укрепени, четири - временно стабилизирани, а един е с проявена активност през 2021 г., което е регистрирано при извършване на режимни изследвания от страна на "Геозащита Перник".
Тези седем регистрирани обекта съответно са в землищата на селата Завала и Слаковци (общ. Брезник), Ракиловци (общ. Ковачевци), Големо Бучино и Драгичево (общ. Перник) и град Трън", уточни експертът. 

Канариева  определи свлачищата в Драгичево, Слаковци и Ракиловци като такива с най-висок геоложки риск и каза, че е необходимо да им се обърне внимание.

"Геозащи

Мъж на 44 години от Разград е задържан за притежание на незаконно оръжие, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. При оперативно-издирвателни действия, предприети от служители на Районното управление в Разград след постъпил на 11 септември сигнал за домашно насилие, в имот във вилна зона „Малкия хълм“, собственост на криминално проявения и осъждан мъж, в камара от пясък е открито огнестрелно оръжие, неустановена марка и модел, с поставена на него оптика.

При претърсванията са намерени и 68 броя боеприпаси за малокалибрено оръжие. По случая е започнато разследване за извършено престъпление, каза говорителят на институцията. 

Преди месец в заветското село Острово в хода на полицейска проверка бе задържан 56-годишен мъж за притежание на незаконно огнестрелно оръжие – преработена пневматична пушка, пригодена за боеп

Служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, определен за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството, изпрати официално писмо до председателя на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова, съобщиха от правителствената информационна служба. В писмото се съдържат предложенията на кабинета за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на провеждането на прозрачен, демократичен и добре организиран вот на предстоящите на 27 октомври предсрочни парламентарни избори. По преценка на ЦИК предложенията могат да залегнат в съответните решения на Комисията. 

Правителството предлага да бъде оптимизирана процедурата по член 213б от Изборния кодекс, който регламентира правилата за прозрачност и сигурност на машинното гласуване. „Представителите на служебната изпълнителна власт притежават н

Данните са от публикацията на Националния статистически институт (НСИ) "Околна среда 2022". В нея е включена информация от статистическите изследвания, свързани с околната среда за периода 2017 - 2022 година. Публикацията е безплатна и е достъпна в електронен формат, съобщи НСИ на интернет страницата си.

През 2022 г. общото количество на използваната вода е 4,7 млрд. м3, като спрямо 2021 г. се увеличава с 1,8 на сто.

С най-голям дял във водоползването са водите за охлаждащи процеси в енергетиката (80 на сто от използваната вода), като спрямо 2021 г. нарастват с 2,8 на сто. Тези води се осигуряват предимно от собствено снабдяване и след употреба обикновено се връщат обратно във водоизточника.

Използваната вода за напояване на земеделски култури през 2022 г. е 300,6 млн. кубични метра.

Общественото водоснабдяване (ВиК) осигурява питейна вода на 99,5 на сто от населението на страната. Общата дължина на водопроводната мрежа, експлоатирана от ВиК, е 77 525 километра. Доставената вода от ВиК е 251 млн. куб. м, или 103 литра средно на човек на ден. Най-голямо е потреблението на вода при домакинствата от областите София - столица - 125 литра на човек дневно, Благоевград - 122 литра на човек на ден, Кюстендил - 117 литра на човек на ден, както и Бургас - 111 литра на човек дневно. Най-малко вода се ползва в областите Сливен и Търговище - по 72 литра на човек на ден, и Кърджали - 79 литра на човек дневно.

Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столична община, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.

„Независимо дали имате предложение за нова детска площадка, за облагородяване на пространство между блоковете, нови пейки или осветление, изграждане на нови пешеходни пътеки, фитнес на открито или нов паметник – всяка идея е ценна“, допълва Терзиев.

Кметът на София посочва още, че всички получени предложения ще бъдат разгледани в комисии за допустимост и след това ще бъдат публикувани за гласуване от всички граждани.

По думите му,  минималният размер на финансирането на един районен проект е 20 000 лв., а на един общограждански – 250 000 лв.

На интернет-страницата на Столичната община е обяснено, че гражданският бюджет на София е създаден, за да стимулира активното участие на граждани

С водосвет и отдаване на почти към паметта на загиналите си колеги столичните пожарникари отбелязаха своя професионален празник – 14 септември. 

Тази година церемонията се състоя ден по-рано в двора на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) в столицата. Огнеборците поднесоха венци и цветя пред мемориалната плоча на загиналите при изпълнение на служебните си задължения пожарникари и спасители.

На церемонията присъстваха председателят на Народното събрание Рая Назарян, служебният министър на здравеопазването Галя Кондева, заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров, заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов, главен комисар Николай Джартов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, както и други представители на професионалното ръководство в МВР. 

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев, който се срещна със защитници на правата на безстопанствени кучета, след като по-рано днес те протестираха пред сградата на Столичната община (СО). Това съобщиха от пресцентъра на СО.

На протеста гражданите настояха за "стриктно изпълнение на задълженията на Столичната община по контрол над регистрацията и идентификацията на домашните кучета, както и за кампания за популяризиране на ползите от кастрацията на домашните кучета. Протестиращите поискаха още кастрация и връщане по места на бездомните кучета, както и адекватно изпълнение на програмата "Кастрирай и върни".

В срещата с кмета Терзиев участваха доброволци, които от години, полагат усилия да

Върховният административен съд (ВАС) ще се произнесе в срок, след 14:00 часа по делото образувано по жалба на Коалиция "Демокрация, права и свободи - ДПС" срещу решението на Централната избирателна комисия (ЦИК) за отказ за регистрация на коалицията за участие в изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г.

Адвокат Георги Атанасов поиска от съда да отмени решението на ЦИК. 

Припомняме, че вчера ВАС отмени като незаконосъобразен отказа на ЦИК да регистрира коалиция „Движение за права и свободи - Ново начало“ за участие в изборите за народни представители. 

Специалисти от Лесотехническия университет в София обследват дървесните видове в Русе. „Обърнахме се към тях, с научни знания те да определят какви нови дървесни видове и храсти да насадим, как да се поливат, за да не се допуска, предвид промяната на климата, масово измиране на дървесни видове. Тревата е жълта, измряха брезите, измряха иглолистните, измряха кестените. Явно трябва нови дървесни видове“, каза кметът на Русе Пенчо Милков.

В края на август част от липа пред Доходното здание в градската градина на Русе беше паднала и се наложи да бъде премахната от служители на общинското предприятие "Паркстрой". 

„В цяла България има нужда от актуализация на видовия състав във връзка с климатичните промени. Това е една от задачите ни. Освен това се планира да се опишат нови технологии за поддържане на зелените насаждения. Целият този труд ще бъде подн

Загубите във водоснабдителния сектор (ВиК и напоителни системи) през 2022 г. се оценяват на 853 млн. куб. м.

През 2022 г. пресните водни ресурси средно на човек в България се оценяват на 11 278 м3, включително дунавските води и друг външен приток, а без тях - 1 962 м3. Според Световния доклад за развитието на водите на ООН една страна изпитва "воден стрес", когато годишните водни ресурси спадат под 1 700 м3 на жител.

Отпадъци

За периода от 2020 г. до 2022 г. има тенденция за увеличаване на количеството образувани битови отпадъци, като през 2022 г. достига до 3,157 млн. тона. Броят на регистрираните депа за битови отпадъци в страната намалява и през 2022 г. възлиза на 71, като за сравнение през 2017 г. са 104. Същевременно въвеждането на организирани системи за сметосъбиране във все повече населени места води до нарастване на относителния дял на населението, обхванато от тези услуги - от 99,7 на сто (2017 г.) на 99,9 на сто (2022 година). През 2022 г. образуваните битови отпадъци на човек от населението е 475 кг и се увеличава с 30 кг спрямо 2021 г. В същото време нараства и количеството на предадените за рециклиране битови отпадъци - от 302 000 тона през 2021 г. на 375 000 тона през 2022 година.

Опаковки

Количеството на пуснатите на пазара опаковки в страната отбелязва тенденция на увеличение и през 2022 г. достига 523 000 тона. С най-голям дял са опаковките от пластмаси, хартия и картон, които съставляват средногодишно около 54 на сто от общото количество опаковки (2018 - 2022 година). През 2022 г. пластмасовите опаковки (148 000 тона) са с 2 на сто по-малко спрямо 2021 г., също с 2 на сто намаляват и опаковките от хартия и картон. Стъклените опаковки се увеличават, като през 2022 г. достигат 104 000 тона, което е увеличение от 11 на сто.

Нива на шум

През 2022 г. са наблюдавани 749 пункта за измерване на нивото на шума, разпределени в 36 населени места в страната. Градовете с най-много измерени превишения на допустимите нива на шум през 2022 г. са София, Пловдив, Бургас, Русе, Стара Загора и Кюстендил. Като трайна тенденция се очертава липсата на пунктове с измерени стойности на шумовите нива в най-високите диапазони 78 - 82 dB(A) и над 82 dB(A).

Екологичните данъци 

Общите приходи от екологични данъци в държавния бюджет на страната нарастват, като през 2022 г. достигат 8,009 млрд. лева, или с 289 на сто повече спрямо 2011 година. Наблюдава се тенденция на увеличение на приходите от енергийните данъци в България - от 1,922 млрд. лева (2011 г.) на 7,546 млрд. лева (2022 г.), или с 292 на сто. Същевременно, техният дял в общите приходи остава относително постоянен - около 88,4 на сто (2011 - 2022 година).

През 2022 г. най-много данъци са изплатени от бизнеса - 6,727 млрд. лева, или 84 на сто от общите приходи на държавата от екологични данъци. С най-голям дял е секторът на услугите - 4,271 млрд. лева, или 53,3 на сто от общите приходи от екологични данъци. На второ място се нарежда индустрията - 2,324 млрд. лева (29 на сто), и на трето място - сектор селско, горско и рибно стопанство - 132 млн. лева (1,6 на сто). Изплатените екологични данъци от домакинствата през 2022 г. възлизат на 1,153 млрд. лв., или 14,4 на сто от общите приходи от екологични данъци. Макар и по-нисък, приносът на домакинствата също е значителен - през 2022 г. домакинствата са заплатили 13 на сто от приходите от енергийни данъци и 39,3 на сто от транспортните данъци.

Инвестициите и текущите разходи

Извършените екологични разходи (инвестиции и текущи разходи) в периода 2017 - 2021 г. са между 2 млрд. лв. (2017 г.) и 2,6 млрд. лв. (2021 година). Текущите разходи са с преобладаващ дял в общите екологични разходи - между 76,2 на сто (2017 г.) и 73,3 на сто (2021 година). Преобладаващата част от общите разходи са извършени за събиране, третиране и обезвреждане на отпадъци и за отвеждане и пречистване на отпадъчни води - 78,5 на сто (2017 - 2021 година).

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
Два сигнала за младежи във видимо нетрезво състояние са приети днес в дежурната част на Районно управление - Шумен, съобщиха от Областната дирекция на МВР - Шумен. Единият сигнал е ...
В Прищина отбелязват Международния ден на демокрацията, критикуват правителството за нарушаване на демократичните ценности
Парламентът на Косово отбеляза Международния ден на демокрацията под мотото „Ефективно управление на изкуствения интелект на всички нива“. Председателят на парламента Г ...
Безплатен курс за специалност „Здравен асистент“ за безработни организират от болница „Дева Мария“ в Бургас
Безплатен курс за обучение по професия „Здравен асистент“ за безработни организират от Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Дева Мар ...
Министър Росен Карадимов увери, че ЦИК има пълната подкрепа на Министерския съвет, каза Камелия Нейкова
Служебният министър на иновациите и растежа Министър Росен Карадимов увери, че Централната избирателна комисия (ЦИК) има пълната подкрепа на Министерския съвет, така че продължавам ...
Окръжният съд във Враца постави в ареста обвинен за наркоразпространение 28-годишен мъж
Окръжният съд във Враца остави в ареста млад мъж, обвинен в държане на наркотици с цел разпространение, съобщиха от съдебната институция. Съдът е постановил най-тежката мярка за не ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политическа партия "Движение за права и свободи" срещу решения на Централната избирателна комисия (ЦИК) за ...
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
През тази година пернишката фондация "П.У.Л.С." ще отбележи своята 25-годишнина, съобщи Юлия Андонова - директор „Развитие и комуникации“ в неправителствената организа ...
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столична община, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук. „Независимо дали имате пред ...
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Бус с 10 незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София, съобщиха от Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР). Шофьорът на буса не се е под ...
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
Два сигнала за младежи във видимо нетрезво състояние са приети днес в дежурната част на Районно управление - Шумен, съобщиха от Областната дирекция на МВР - Шумен. Единият сигнал е ...
Тикер в 22:05 ч.
Върховният административен съд (ВАС) остави без разглеждане две жалби на политич ...
Начало Основна линия
9722
Икономика

Близо 3 процента от населението на България е било на воден режим през 2022 г., загубите на ВиК-сектора са 853 млн. куб. м, съобщи НСИ

През 2022 г. 2,78 на сто от населението в страната е било на режим на водоснабдяване поради недостиг на вода (засушаване), предимно сезонен.Данните са от публикацията на Националния статистически институт (НСИ) "Околна среда 2022". В нея е включена информация от статистическите изследвания, свързани с околната среда за периода 2017 - 2022 година.

| 23 Август 2024, 11:15 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Близо 3 процента от населението на България е било на воден режим през 2022 г., загубите на ВиК-сектора са 853 млн. куб. м, съобщи НСИ
Близо 3 процента от населението на България е било на воден режим през 2022 г., загубите на ВиК-сектора са 853 млн. куб. м, съобщи НСИ
Снимка © Владимир Шоков

През 2022 г. 2,78 на сто от населението в страната е било на режим на водоснабдяване поради недостиг на вода (засушаване), предимно сезонен. Най-засегнати са областите Ловеч (24,9 на сто), Търговище (19 на сто), Благоевград (14,8 на сто) и Перник (12,9 на сто).

Пътните произшествия в страната през изминалото денонощие са 19, като в тях няма загинали хора, а 25 души са ранени, съобщиха от Министерството на вътрешните работи (МВР) на сайта си. 

От началото на месеца  инцидентите на пътя са 329, загиналите в тях са 18 души, 439 са ранени, сочат още данните на министерството.

При сравнение с реалните данни за загинали (374) през същия период на 2023 г., се отчитат 58 по-малко загинали участници в движението през 2024 г, посочват още от ведомството.

 

Общини, които имат трайно нерешени проблеми с водоснабдяването, не предлагат водоснабдителни проекти или рехабилитация на водопроводната мрежа. Това заяви служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров по време на изслушване в ресорната парламентарна комисия по темата със засушаването и безводието. По думите му вместо целенасочени проекти местната власт предлага и развива проекти за паркове или спортни съоръжения.

Водните ресурси не се използват правилно, смята също министърът. Той каза, че проблемите с водоснабдяването се дължат и неподдържане на съоръженията. Той не посочи конкретна сума за рехабилитация на цялата ВиК мрежа, като обясни, че тази информация трябва да се даде от регионалното министерство. Димитров обаче увери, че се работи по конкретни краткосрочни мерки, които да дадат бърз резултат в борбата с безводието. Всяка мярка се актуализира и остойностя

От регистрираните 99 броя свлачища на територията на област Перник седем се намират в близост и над речни корита и дерета. Това каза инж. Мина Канариева, управител на "Геозащита Перник" ЕООД, на заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия. 

"Направихме справка и открихме, че два броя от тях са укрепени, четири - временно стабилизирани, а един е с проявена активност през 2021 г., което е регистрирано при извършване на режимни изследвания от страна на "Геозащита Перник".
Тези седем регистрирани обекта съответно са в землищата на селата Завала и Слаковци (общ. Брезник), Ракиловци (общ. Ковачевци), Големо Бучино и Драгичево (общ. Перник) и град Трън", уточни експертът. 

Канариева  определи свлачищата в Драгичево, Слаковци и Ракиловци като такива с най-висок геоложки риск и каза, че е необходимо да им се обърне внимание.

"Геозащи

Мъж на 44 години от Разград е задържан за притежание на незаконно оръжие, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. При оперативно-издирвателни действия, предприети от служители на Районното управление в Разград след постъпил на 11 септември сигнал за домашно насилие, в имот във вилна зона „Малкия хълм“, собственост на криминално проявения и осъждан мъж, в камара от пясък е открито огнестрелно оръжие, неустановена марка и модел, с поставена на него оптика.

При претърсванията са намерени и 68 броя боеприпаси за малокалибрено оръжие. По случая е започнато разследване за извършено престъпление, каза говорителят на институцията. 

Преди месец в заветското село Острово в хода на полицейска проверка бе задържан 56-годишен мъж за притежание на незаконно огнестрелно оръжие – преработена пневматична пушка, пригодена за боеп

Служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, определен за координатор на организационно-техническата подготовка на изборите от страна на правителството, изпрати официално писмо до председателя на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова, съобщиха от правителствената информационна служба. В писмото се съдържат предложенията на кабинета за подобряване на правилата и процедурите по гарантиране на провеждането на прозрачен, демократичен и добре организиран вот на предстоящите на 27 октомври предсрочни парламентарни избори. По преценка на ЦИК предложенията могат да залегнат в съответните решения на Комисията. 

Правителството предлага да бъде оптимизирана процедурата по член 213б от Изборния кодекс, който регламентира правилата за прозрачност и сигурност на машинното гласуване. „Представителите на служебната изпълнителна власт притежават н

Данните са от публикацията на Националния статистически институт (НСИ) "Околна среда 2022". В нея е включена информация от статистическите изследвания, свързани с околната среда за периода 2017 - 2022 година. Публикацията е безплатна и е достъпна в електронен формат, съобщи НСИ на интернет страницата си.

През 2022 г. общото количество на използваната вода е 4,7 млрд. м3, като спрямо 2021 г. се увеличава с 1,8 на сто.

С най-голям дял във водоползването са водите за охлаждащи процеси в енергетиката (80 на сто от използваната вода), като спрямо 2021 г. нарастват с 2,8 на сто. Тези води се осигуряват предимно от собствено снабдяване и след употреба обикновено се връщат обратно във водоизточника.

Използваната вода за напояване на земеделски култури през 2022 г. е 300,6 млн. кубични метра.

Общественото водоснабдяване (ВиК) осигурява питейна вода на 99,5 на сто от населението на страната. Общата дължина на водопроводната мрежа, експлоатирана от ВиК, е 77 525 километра. Доставената вода от ВиК е 251 млн. куб. м, или 103 литра средно на човек на ден. Най-голямо е потреблението на вода при домакинствата от областите София - столица - 125 литра на човек дневно, Благоевград - 122 литра на човек на ден, Кюстендил - 117 литра на човек на ден, както и Бургас - 111 литра на човек дневно. Най-малко вода се ползва в областите Сливен и Търговище - по 72 литра на човек на ден, и Кърджали - 79 литра на човек дневно.

Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столична община, написа кметът на София Васил Терзиев в профила си във Фейсбук.

„Независимо дали имате предложение за нова детска площадка, за облагородяване на пространство между блоковете, нови пейки или осветление, изграждане на нови пешеходни пътеки, фитнес на открито или нов паметник – всяка идея е ценна“, допълва Терзиев.

Кметът на София посочва още, че всички получени предложения ще бъдат разгледани в комисии за допустимост и след това ще бъдат публикувани за гласуване от всички граждани.

По думите му,  минималният размер на финансирането на един районен проект е 20 000 лв., а на един общограждански – 250 000 лв.

На интернет-страницата на Столичната община е обяснено, че гражданският бюджет на София е създаден, за да стимулира активното участие на граждани

С водосвет и отдаване на почти към паметта на загиналите си колеги столичните пожарникари отбелязаха своя професионален празник – 14 септември. 

Тази година церемонията се състоя ден по-рано в двора на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) в столицата. Огнеборците поднесоха венци и цветя пред мемориалната плоча на загиналите при изпълнение на служебните си задължения пожарникари и спасители.

На церемонията присъстваха председателят на Народното събрание Рая Назарян, служебният министър на здравеопазването Галя Кондева, заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров, заместник-министърът на младежта и спорта Стоян Андонов, главен комисар Николай Джартов, директор на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, както и други представители на професионалното ръководство в МВР. 

Проблемите в общинското предприятие "Екоравновесие" могат да се решат само, ако всички работим заедно. Имаме нужда от доброволци да ни помагат, за да се справим с наследените проблеми. Това заяви кметът на София Васил Терзиев, който се срещна със защитници на правата на безстопанствени кучета, след като по-рано днес те протестираха пред сградата на Столичната община (СО). Това съобщиха от пресцентъра на СО.

На протеста гражданите настояха за "стриктно изпълнение на задълженията на Столичната община по контрол над регистрацията и идентификацията на домашните кучета, както и за кампания за популяризиране на ползите от кастрацията на домашните кучета. Протестиращите поискаха още кастрация и връщане по места на бездомните кучета, както и адекватно изпълнение на програмата "Кастрирай и върни".

В срещата с кмета Терзиев участваха доброволци, които от години, полагат усилия да

Върховният административен съд (ВАС) ще се произнесе в срок, след 14:00 часа по делото образувано по жалба на Коалиция "Демокрация, права и свободи - ДПС" срещу решението на Централната избирателна комисия (ЦИК) за отказ за регистрация на коалицията за участие в изборите за народни представители на 27 октомври 2024 г.

Адвокат Георги Атанасов поиска от съда да отмени решението на ЦИК. 

Припомняме, че вчера ВАС отмени като незаконосъобразен отказа на ЦИК да регистрира коалиция „Движение за права и свободи - Ново начало“ за участие в изборите за народни представители. 

Специалисти от Лесотехническия университет в София обследват дървесните видове в Русе. „Обърнахме се към тях, с научни знания те да определят какви нови дървесни видове и храсти да насадим, как да се поливат, за да не се допуска, предвид промяната на климата, масово измиране на дървесни видове. Тревата е жълта, измряха брезите, измряха иглолистните, измряха кестените. Явно трябва нови дървесни видове“, каза кметът на Русе Пенчо Милков.

В края на август част от липа пред Доходното здание в градската градина на Русе беше паднала и се наложи да бъде премахната от служители на общинското предприятие "Паркстрой". 

„В цяла България има нужда от актуализация на видовия състав във връзка с климатичните промени. Това е една от задачите ни. Освен това се планира да се опишат нови технологии за поддържане на зелените насаждения. Целият този труд ще бъде подн

Загубите във водоснабдителния сектор (ВиК и напоителни системи) през 2022 г. се оценяват на 853 млн. куб. м.

През 2022 г. пресните водни ресурси средно на човек в България се оценяват на 11 278 м3, включително дунавските води и друг външен приток, а без тях - 1 962 м3. Според Световния доклад за развитието на водите на ООН една страна изпитва "воден стрес", когато годишните водни ресурси спадат под 1 700 м3 на жител.

Отпадъци

За периода от 2020 г. до 2022 г. има тенденция за увеличаване на количеството образувани битови отпадъци, като през 2022 г. достига до 3,157 млн. тона. Броят на регистрираните депа за битови отпадъци в страната намалява и през 2022 г. възлиза на 71, като за сравнение през 2017 г. са 104. Същевременно въвеждането на организирани системи за сметосъбиране във все повече населени места води до нарастване на относителния дял на населението, обхванато от тези услуги - от 99,7 на сто (2017 г.) на 99,9 на сто (2022 година). През 2022 г. образуваните битови отпадъци на човек от населението е 475 кг и се увеличава с 30 кг спрямо 2021 г. В същото време нараства и количеството на предадените за рециклиране битови отпадъци - от 302 000 тона през 2021 г. на 375 000 тона през 2022 година.

Опаковки

Количеството на пуснатите на пазара опаковки в страната отбелязва тенденция на увеличение и през 2022 г. достига 523 000 тона. С най-голям дял са опаковките от пластмаси, хартия и картон, които съставляват средногодишно около 54 на сто от общото количество опаковки (2018 - 2022 година). През 2022 г. пластмасовите опаковки (148 000 тона) са с 2 на сто по-малко спрямо 2021 г., също с 2 на сто намаляват и опаковките от хартия и картон. Стъклените опаковки се увеличават, като през 2022 г. достигат 104 000 тона, което е увеличение от 11 на сто.

Нива на шум

През 2022 г. са наблюдавани 749 пункта за измерване на нивото на шума, разпределени в 36 населени места в страната. Градовете с най-много измерени превишения на допустимите нива на шум през 2022 г. са София, Пловдив, Бургас, Русе, Стара Загора и Кюстендил. Като трайна тенденция се очертава липсата на пунктове с измерени стойности на шумовите нива в най-високите диапазони 78 - 82 dB(A) и над 82 dB(A).

Екологичните данъци 

Общите приходи от екологични данъци в държавния бюджет на страната нарастват, като през 2022 г. достигат 8,009 млрд. лева, или с 289 на сто повече спрямо 2011 година. Наблюдава се тенденция на увеличение на приходите от енергийните данъци в България - от 1,922 млрд. лева (2011 г.) на 7,546 млрд. лева (2022 г.), или с 292 на сто. Същевременно, техният дял в общите приходи остава относително постоянен - около 88,4 на сто (2011 - 2022 година).

През 2022 г. най-много данъци са изплатени от бизнеса - 6,727 млрд. лева, или 84 на сто от общите приходи на държавата от екологични данъци. С най-голям дял е секторът на услугите - 4,271 млрд. лева, или 53,3 на сто от общите приходи от екологични данъци. На второ място се нарежда индустрията - 2,324 млрд. лева (29 на сто), и на трето място - сектор селско, горско и рибно стопанство - 132 млн. лева (1,6 на сто). Изплатените екологични данъци от домакинствата през 2022 г. възлизат на 1,153 млрд. лв., или 14,4 на сто от общите приходи от екологични данъци. Макар и по-нисък, приносът на домакинствата също е значителен - през 2022 г. домакинствата са заплатили 13 на сто от приходите от енергийни данъци и 39,3 на сто от транспортните данъци.

Инвестициите и текущите разходи

Извършените екологични разходи (инвестиции и текущи разходи) в периода 2017 - 2021 г. са между 2 млрд. лв. (2017 г.) и 2,6 млрд. лв. (2021 година). Текущите разходи са с преобладаващ дял в общите екологични разходи - между 76,2 на сто (2017 г.) и 73,3 на сто (2021 година). Преобладаващата част от общите разходи са извършени за събиране, третиране и обезвреждане на отпадъци и за отвеждане и пречистване на отпадъчни води - 78,5 на сто (2017 - 2021 година).

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
В Прищина отбелязват Международния ден на демокрацията, критикуват правителството за нарушаване на демократичните ценности
Безплатен курс за специалност „Здравен асистент“ за безработни организират от болница „Дева Мария“ в Бургас
Министър Росен Карадимов увери, че ЦИК има пълната подкрепа на Министерския съвет, каза Камелия Нейкова
Окръжният съд във Враца постави в ареста обвинен за наркоразпространение 28-годишен мъж
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Сфера
Върховният административен съд остави без разглеждане две жалби на ДПС срещу решения на ЦИК
На преден план
Пернишката фондация "П.У.Л.С." отбелязва четвърт век от създаването си
Основна линия
Рекорден бюджет от 5 300 000 лева за граждански проекти е отделила Столичната община, написа кметът Васил Терзиев
Основна линия
Бус с незаконни мигранти катастрофира на бул. „Ботевградско шосе“ в София
Контекст
Два сигнала за младежи в нетрезво състояние са приети в дежурната част на Районно управление - Шумен днес
Местен фокус
Задържаха над 504 000 заготовки за кутии за цигари и 120 хартиени бобини лента коркофан в района на „Дунав мост 2“ при Видин
На преден план
Земетресение от румънския район Вранча се усети в Русе, няма сигнали за произшествия, щети и пострадали
Сфера
Паметта на загиналите български пилоти заслужава само и единствено уважение и преклонение, а не политически заигравки, написа Слави Трифонов
Основна линия
Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще участват в отбелязването на празника на София – 17 септември
Сфера
Фармацевтите са готови на протести заради приети на първо четене законови промени
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.